Interesovanje za polovnjacima ne opada

Bez autora
Mar 23 2021

Pad prodaje novih automobila u zemljama zapadne Evrope utanjio je uvoz polovnjaka u BiH, što potvrđuje i podatak da je u januaru i februaru stiglo 1.028 vozila manje nego u istom periodu lani.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u protekla dva mjeseca uvezeno je 6.523 automobila, od čega je 5.430 polovnih.

- Ukupna vrijednost uvezenih vozila iznosila je 98,32 miliona KM, a od uvoznih dažbina, odnosno carina i PDV-a, u budžet je uplaćeno 17,46 miliona KM, što je za oko pet miliona KM manje u odnosu na isti period prošle godine - rekao je za “Glas Srpske” portparol UIO Ratko Kovačević.

Vlasnici auto-placeva u Srpskoj kažu da je glavni krivac pandemija virusa korona, koja je znatno uzdrmala tržište najbogatijih zemalja, što se vidno odražava i na BiH.  Ipak, kako su istakli u razgovoru za naš list, interesovanje kupaca nije opalo, a cijene su ostale na istom nivou kao prošle godine.

- Automobil je danas više potreba, nego luksuz i vjerovatno zato ne opada interesovanje kupaca. Mi nastojimo da održimo cijene na istom nivou, ali pad prodaje novih automobila na Zapadu, odakle najviše uvozimo, prouzrokovao je poskupljenje polovnih vozila i biće teško u narednom periodu zadržati ove cijene - rekao je za “Glas Srpske” trgovac u banjalučkom salonu “Das auto”.

Da je epidemija uticala na uvoz potvrđuju i sa placa “DR auto”, a kako su istakli svaka prognoza je neizvjesna, jer to uveliko zavisi i od mjera i ishoda borbe sa virusom korona u svijetu.

- Vidimo da je privreda u svakom segmentu pretrpjela gubitke, a oni nisu zaobišli ni auto-industriju. Trenutno situacija nije kritična, prodaja varira, ali je na nekom nivou kao prošle godine. Međutim, nezahvalno je prognozirati da li će doći do porasta uvoza automobila, jer BiH direktno zavisi od situacije u bogatijim zemljama - rekli su iz ovog placa.

Vlasnik zvorničkog auto-salona “A-auto”, koji u ponudi ima samo polovna vozila iz uvoza, Aleksandar Popović istakao je da je godina dobro počela, s obzirom na situaciju.

- Kupovna moć stanovnika na našem prostoru je takva kakva jeste i pretežno prodajemo polovne automobile, a manje one luksuzne. Ako uzmemo u obzir da je korona u čitavom svijetu i da su cijene vozila u inostranstvu skočile i za 30 odsto, što je prouzrokovalo pad ponude, situacija kod nas je zadovoljavajuća - rekao je Popović.

Ipak, da za pojedine nema krize ni u vrijeme pandemije, pokazuju podaci UIO BiH prema kojima su pojedinci za dva mjeseca ove godine za samo deset automobila iskeširali 2,81 milion KM.  “Lamborgini” čija je vrijednost 426.664 KM, a koji je prošli mjesec uvezen u BiH, pridružio se desetinama skupocjenih vozila koja krstare domaćim drumovima. Osim automobila legendarne italijanske marke, od početka godine uvezeno je još nekoliko luksuznih vozila, a među njima su “mercedes” vrijednosti 293.581 KM, zatim “porše” od 267.272 KM i BMW koji je koštao 246.056 KM bez dažbina.

Hibridna vozila

Prema podacima UIO BiH u januaru i februaru ove godine uvezena su 34 hibridna automobila, dok je u čitavoj prošloj godini uvezeno 67.

Da je interesovanje za električne četvorotočkaše u BiH još na niskom nivou svjedoči i podatak da građani nisu uvezli nijedan ovakav automobil, a u prošloj godini svega 12.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik